Az álmatlanság okai és lehetséges megoldásai

almatlansag-cikk-1A mai világban szerintem sajnos sokan küzdenek (sokszor köztük vagyok sajnos én is) álmatlansággal.

A krónikus álmatlanság tönkreteheti mindennapjainkat, hiszen befolyásolja az általános egészségügyi állapotunkat, munkaképességünket, és bizony kapcsolatainkat is.

Az álmatlanság legáltalánosabb okai

Szorongás, stressz
Szerintem sok ember sajnos egy folyamatos szorongásban él. Ez a folyamatos aggódás, rágódás viszont arra készteti az agyunkat, hogy éjszaka is pörögjön. Minden embernek vannak problémái, csak mindenki másképp kezeli őket. Szorongás kialakulhat akár családi, akár munkahelyi vagy épp iskolai dolgok miatt. De persze sajnos okozhatja egy úgymond mélyebb esemény is, mint pl. a munkahely elvesztése, válás vagy egy szeretett személy halála. Ilyen esetekben gyakran hosszú ideig képesek vagyunk bánatunkba merülni, és mindez rengeteg álmatlan éjszakában csapódhat le.

Az álmatlanság további okai között tartják számon a horkolást, valamint az apnoe szindrómát (alvás közbeni légzészavar) pedig a horkolás következményének gondolják. Ha arra gyanakszunk, hogy apnoe szindrómában szenvedünk, azonnal forduljunk orvoshoz, mielőtt komolyabb egészségügyi következményei lennének. Az apnoe az ún. CPAC (pozitív légnyomás terápia) kezeléssel hatékonyan kezelhető, ezzel biztosítva a nyugodt éjszakai pihenést.

Depresszió
Közismert, hogy az álmatlanság hátterében gyakran depresszió húzódik meg. A kutatók úgy vélik, hogy ez a betegség bizonyos agyi kémiai egyensúlyhiányok miatt lép fel, amelyek az alvásmintákat szabályozzák. Másrészről az alvásproblémát gyakran okozza szorongás vagy olyan negatív gondolatok és félelmek, amelyek a depresszió kísérőjelenségei. Az álmatlanság tipikus tünete lehet bizonyos hangulati rendellenességeknek is, mint például a bipoláris- vagy a poszt-traumás zavar vagy az általános szorongás.

Élénkítő szerek
Nap felében nem ajánlatos már olyan italokat fogyasztani, melyek koffeint tartalmaznak – energiaital, üdítőital, kávé, tea.
Serkentik az agyat, így azonban meg is zavarhatják a normális alvási szokásainkat.
A nikotin szintén egy kulcsfontosságú élénkítő, amely összefüggésbe hozható az alvással vagy annak zavarával.

Gyógyszerek
A recept nélkül kapható gyógyszerek jó része is okozhat álmatlanságot.
A súlycsökkentőkben, a megfázás esetén szedhető gyógyszerekben gyakran van koffein és más egyéb potenciális agyi stimuláló szerek.

Néhány általánosan ismert vényköteles gyógyszer is ismert arról, hogy megzavarják az éjszakai alvást, ezek a következők:

  • Élénkítők
  • Allergia gyógyszerek
  • Szív- és vérnyomás gyógyszerek
  • Antidepresszánsok

Hogyan küzdjük le az álmatlanságot
almatlansag-cikk-2Amennyiben a mindennapjai során gyakran fordul elő álmatlanság, néhány dolgot megtehet annak érdekében, hogy megváltoztassa az életmódját és szokásait és így végre kipihenje magát.

Talán az első és legfontosabb lépés, hogy ismerjük fel és ismerjük be önmagunk számára is, hogy problémákba ütköztünk az alvást illetően.

Íme, néhány módszer az álmatlanság leküzdésére:

  • próbáljunk meg annyi stresszt kiküszöbölni az életünkből, amennyit csak lehet, ne kattogjunk mindenen, főleg, amin sajnos úgy sem tudunk (egyből) változtatni;
  • mozogjunk: a legalacsonyabb mértékű testgyakorlás is hatékonyan oldja a stresszt, illetve mozgás közben olyan természetes stimulánsokat is kiválasztunk, melyek csökkentik a külső ajzószerek használatának szükségességét – pl. koffein;
  • minden egyes nap próbáljunk ugyanabban az időben felkelni;
  • korlátozzuk a napközbeni alvást;
  • ne együnk vagy igyunk közvetlenül lefekvés előtt – egyes szakemberek szerint 3 órával lefekvés előtt már nem ajánlatos enni.;
  • korlátozzuk azokat a tevékenységeket, amiket az ágyban végzünk – az ágyat egyszerűen csak alvásra használjuk, különben más esetben a testünk helytelen jelzéseket kaphat arra vonatkozóan, hogy alvási, vagy ébrenléti ciklus következik-e. Ha éjszaka felriadva nem vagyunk képesek fél órán belül visszaaludni, akkor érdemes felkelni és olvasni, míg újra nem érezzük magunkat álmosnak.
  • alakítsunk ki alvás előtti rutinszerű szokásokat, ezekkel jelezve testünknek, hogy közeleg a lefekvés ideje, pl. esti fürdés vagy akár egy pohár meleg tej elfogyasztása, de az emberek többsége szex után is ellazulva érzi magát, így az is megfelelő lehet, sőt meditációs gyakorlatokat is érdemes számításba venni
  • Kerüljük késő este az alkoholfogyasztást.

Amennyiben krónikus álmatlanságban szenvedünk, bármit is próbálunk, sajnos nem javul, vezessünk naplót álmatlanságunkról, majd mindenképp konzultáljunk az orvosunkkal, hogy mielőbb kiderüljenek a háttérben meghúzódó okok. Időnként az álmatlanság önmagában álló rendellenesség, és nem egy meglévő állapot tünete.

Bérletek


Kattints ide, ha szeretnéd megtekinteni a bérletekkel kapcsolatos áraim.

Ajándékutalvány

Masszázs ajándékba?
Masszázs ajándékutalvány bármely alkalomra igazi meglepetést nyújt!

Masszázs-Neked szalon

Gere Anna masszőr

2030 Érd, Magoldna utca 1/A.

+3670 362 8975

Időpont egyeztetés szükséges!